טבע עירוני
home/projects/טבע עירוני

מטבע עירוני לטבע בעיר- גן ברחוב סוקולוב הרצליה וסמוך לרחוב בלפור בבת ים

אזורי הטבע העירוני הולכים ונעלמים מהמרחב האורבני. המושג “טבע עירוני” מצביע על מגוון תופעות, משדות הבור שנכלאו בינות לשטחים הבנויים, ה”מתוכננים”, עד ה”בצבוצים” – אותם עשבוניים הצומחים מתוך משטחי האספלט והבטון לאחר הגשמים הראשונים. במקומות שבהם נפרם הסדר של המערכות העירוניות, מבצבץ הטבע העירוני ומשמש אכסנייה, ספק גלויה ספק נסתרת, לכל אותן פעולות על קו התפר שבין עיר לטבע.

“טבע” זה ממלא צרכים בסיסיים של אנשי העיר  הישראלית: לרדת עם הכלב לטיול, לשבת מול מדורה עם חברים, לבנות סוכה בחג סוכות, להתמזמז, לעשן, לבנות “מחנה”, להחביא מטמון, להתחבא. פה שרדו רק הצמחים החזקים.

“טבע בעיר”, לעומת זאת, הוא עניין שונה לחלוטין. “טבע בעיר” הוא בועה של תום ותמימות. זהו מקום מגונן, המשקף את התפתחותם וצמיחתם של מי שהיה כאן קודם, לפני שהשתלטו החזקים. של אלה שהרכיבו את פסיפס הנוף בטרם התכסה זה במלט ואספלט. זהו מקום שבו קיפוד מהדס בין הסלעים, חרדון תופס שמש, חלזונות יוצאים אחר הגשם, סביונים וכלניות ותורמוסים פורחים בחגיגת צבעים וריחות, ותחושות משתנות עם חילופי העונות. “טבע בעיר” מושך אליו הורים וילדיהם הבאים להריח נרקיסים, מורה ותלמיד המביטים בדרורים, וסבא ונכד המטיילים להנאתם.

“טבע בעיר” הוא מקום חדש, לא טבעי. הטבעה. צירוף התנאים שניסינו לבחון בעבודתנו בביאנאלה הבין לאומית לאדריכלות הנוף בבת ים הינו דבר והיפוכו. הרעיון בשני הפרוייקטים היה להביא דבר חריג ונעדר משטח התכנון, שאינו אלא פיסת עיר אופיינית. בשניהם האתר ממוקם בסמוך לרחוב ראשי והומה בתוך העיר. אתר “טבע בעיר- בת ים” ממוקם בין תריסר חזיתות אחוריות של בתי מגורים, על  שטח של חמישה דונמים. בעבודתנו ניסינו לאפשר באתר התמרה מ”טבע עירוני” ל”טבע בעיר”. אחת השאלות המרכזיות שעלו היא איזה מין טבע היה פה לפני העיר? את התשובה חיפשנו בפאתיה הדרומיים של בת-ים, באזור הדיונות והצמחייה האופיינית להן. נוף זה למעשה יובא לאתר. התהליך שנוצר כאן הוא בבחינת “גזור והדבק”, כלומר הבאת תמונת טבע מאזור הדיונות אל המסגרת של העיר.

המצע הכללי של הגן התגבש משיחות עם דיירי הבתים השכנים ועם תלמידי בית הספר הקרוב. בשיחות עלה חששם של הדיירים שהפעילות הציבורית על סף דלתם תפגע בפרטיותם כמו גם סבלם ממצבו המוזנח של  השטח המוגדר כשצ”פ ומשך אליו פעילויות לא רצויות בפתח ביתם. רעיון הקמתה של פינת “טבע בעיר” עורר שיח יצירתי ואפשר הרתמות הדיירים לקידום הפרויקט. הרתמות בית הספר ורצונו לאמץ את הגן ולערוך בו שיעורים וסיורים הביא להצבתם של מס’ סלעים שיהוו כיתות לימוד וגם נישות אקולוגיות למיני צמחים ובע”ח. הצמחייה בעבודתנו היוותה גורם חשוב ומחולל שינוי משמעותי. צמחי מעזבות כמו קיקיונים וחמציצים אשר איפיינו את האתר הוחלפו בצמחיית בר האופיינית לאיזורי הדיונות, בין היתר נשתלו בגן קריטמון ימי, עדעד כחול, חבלבל החוף, חבצלת החוף, חלבלוב הים, קחוון החוף ושיחים כמו רותם המדבר ומלוח קיפח. מהלך זה של שימוש בצמחיית בר כבסיס לגן מאפשר אפקטים עונתיים מרהיבים ולאחר שלב התבססות הצמחייה, גם המנעות מוחלטת מהשקיה. אחת המטרות היא שהאתר יהווה מעין בנק של זרעים אשר יופצו ברחבי העיר באופן טיבעי ובעזרת התושבים. ע”י השימוש בצמחיית הבר המקומית, עיצוב דיונות חול, שלולית חורף ושביל טיול מעגלי נוצרה במה לפעילות בשטח הפתוח. ללא מצע מפורט האתר מפתיע את משתמשיו בעושרו ובהשתנותו עם הזמן. השיתוף בין אדריכלי הנוף, אגרונומית, אנשי העירייה תלמידי בית הספר והדיירים מוליד תמונת טבע” שאיננה רק בבחינת חלל חדש כי אם פעולה עירונית בעלת משמעות יומיומית עבור התושבים.

באתר “טבע בעיר-הרצליה” הוזמנו על ידי עיריית הרצליה לתכנן גן כחלק מתהליך ההתחדשות העירונית של מרכז העיר. גם כאן נעשה שיתוף עם ילדי בית הספר הצמוד לשצ”פ. בשנים עברו נערמו באתר תילי עפר שהובאו למקום. על מנת לא לפנותם תוך בזבוז משאבים, נעזרנו בהם לעיצוב פני השטח בטופוגרפיה המאופינת בשלוחות גבהיות היוצרות חללי למידה והתבודדות בגן.

אתר טבע בעיר בת ים נעשה בשיתוף עם תמר דראל פוספלד ודפנה הלביץ.

טבעיר | גן טבע עירוני הרצליה | מקום מרהיב לעת פריחה

אריה גבע | גלריית תמונות | ערב פסח 18.4.11

שנה:
2010